Jesteśmy uczestnikami Częstochowskiego Uniwersytetu Młodych Odkrywców

28 marca 2018 r. uczniowie naszej szkoły - klasy 3a - rozpoczęli zajęcia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej w ramach II edycji Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy.

Projekt ten jest współfinansowany z budżetu miasta w ramach programu "Akademicka Częstochowa". Miejscem spotkania stał się Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. Celem projektu jest popularyzacja nauki oraz badań naukowych i ich zastosowań wśród dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat.
Projekt zakłada organizację cyklicznych zajęć edukacyjnych i badawczych przez pracowników naukowo-dydaktycznych uczelni.
Spotkanie inauguracyjne rozpoczęła dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki prof. Małgorzata Klimek oraz JM Rektor Politechniki Częstochowskiej prof. Norbert Sczygiol. Do edukacji, popularyzacji nauki i techniki zachęcał też prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.

Po ślubowaniu młodych odkrywców i wręczeniu indeksów odbył się wykład inauguracyjny "Tworzywa sztuczne - materiał przyszłości" wygłoszony przez prof. PCz dr hab. inż. Przemysława Postawę.

Tematy zajęć realizowanych w ramach projektu to:

• Matematyka na wesoło czyli gry i zabawy logiczne;
  • Drukowanie 3D;
  • Sitodruk (nadruk logo UMO na koszulkach);
  • Roboty edukacyjne;
  • Pokaz łazika marsjańskiego;
  • Roboty mobilne i manipulatory – nauka programowania robotów przez zabawę;
  • Warsztaty Design Thinking (nauka kreatywnego myślenia);
  • Zastosowanie kamery termowizyjnej do pomiaru temperatury;
  • Mechanika dla najmłodszych;
  • Czym zajmuje się inżynieria biomedyczna?;
  • Podróż do wnętrza komputera oraz Podstawy programowania gier w oparciu o silnik Unity3D v5.
Inauguracja ipierwsze zajęcia za nami. Były bardzo ciekawe dla uczestników.
Dzieci poznały roboty edukacyjne oraz sterowały łazikiem marsjańskim.

Poznały tajemnicę drukowania 3D.

Były też zabawy matematyczne na wesoło.

Zobaczyły doświadczenia z zakresu mechaniki i wytrzymałości materiałów.

Było dużo emocji, zabawy i nauki oraz ciekawość poznawcza i chęć uczestniczenia w kolejnych spotkaniach.