Spotkanie z Olkiem Klepaczem

„Dlaczego nie wszyscy są tacy sami? Czy inny-znaczy gorszy? Co czuje człowiek odrzucony przez grupę? Czym jest miłość?” Nad tymi ważnymi tematami zastanawiali się wspólnie nauczyciele i uczniowie „Jedynki” wraz z wyjątkowym gościem. Szkołę odwiedził w lutym znanym częstochowianin Olek Klepacz – lider Formacji Nieżywych Schabuff, wokalista, kompozytor i autor tekstów, ale także wspaniały popularyzator bajek psychoedukacyjnych „Tuż pod moim nosem” wydanych przez Fundację Oswoić Los.
Zapraszamy do galerii zdjęć ze spotkania uczniów z artystą

To właśnie ta publikacja zainspirowała wielu nauczycieli naszej szkoły do przeprowadzenia z dziećmi lekcji na temat różnego typu niepełnosprawności i braku zrozumienia dla szeroko pojętego problemu „inności”. Dużym ułatwieniem metodycznym była wydana wraz z książką płyta, na której posłuchać można udźwiękowionych wersji bajek. Czytają je znani artyści, ludzie sceny, dziennikarze oraz pani Anna Komorowska–małżonka prezydenta RP. Nauczyciele szybko zorientowali się, że bajki psychoedukacyjne spotkały się z bardzo żywym odbiorem ze strony dzieci. Historie rówieśników, których spotkał trudny los, którzy zmagają się z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną oraz brakiem zrozumienia w otoczeniu wzbudziły wiele pozytywnych i spontanicznych reakcji. Był to także pretekst do zastanowienia się nad relacjami panującymi w klasie. „Tuż pod moim nosem” to przecież także w szkole. Po zebraniu anonimowych wywiadów, okazało się, że poczucie osamotnienia i odrzucenia przez grupę jest doświadczeniem bardzo wielu dzieci. Starsi uczniowie wykonali dużych rozmiarów plakat, na którym zapisali hasła zachęcające do życia w szacunku, akceptacji i miłości. Młodsze ilustrowały wysłuchane opowiadania. Z najciekawszych prac powstał album, który stał się upominkiem od uczniów dla artysty.
Wielką przyjemność sprawiło wszystkim wspólne muzykowanie. Dzieci śpiewały wraz z wokalistą piosenkę „Ławka”. Utwór stał się szkolnym przebojem już kilka tygodni wcześniej. Prezentacja multimedialna pozwoliła dzieciom poznać Olka Klepacza nie tylko jako znanego artystę, ale także osobę zaangażowaną w działalność charytatywną na rzecz dzieci oraz pedagoga, który wraz z żoną założył Artystyczne Przedszkole. Jego mali podopieczni mieli okazję zapoznać się ze starszymi kolegami z „Jedynki”, gdyż razem uczestniczyli w balu karnawałowym na terenie szkoły. Wokalista podkreślił swój związek ze szkołą. Wychował się w tej samej dzielnicy, w bloku nieopodal, a obecnie w „Jedynce” uczy się Pola Klepacz-córka artysty.
Po przedstawieniu sylwetki gościa nadszedł czas na pytania. Wszystkie potraktowane zostały poważnie i spotkały się z wyczerpującymi odpowiedziami. Dzieci dowiedziały się m.in., że sława nie jest dla Olka Klepacza najważniejsza. „To jedynie-efekt uboczny chęci dzielenia się własną pracą”- wyjaśniał. Uzmysłowił także dzieciom jak bardzo czasochłonne i wymagające nieustannego skupienia jest tworzenie muzyki, pisanie tekstów oraz jaka jest różnica między celebrytą, a artystą. Następnie, na prośbę organizatorów, pan Klepacz odczytał bajkę „Dzielny słonik Oluś”. Uczniowie wysłuchali jej w pełnym skupieniu choć grupa zebrana na sali gimnastycznej liczyła niemal 300 dzieci.
Na koniec wykonano przygotowaną przez uczniów pieśń „Odę do radości”- hymn Unii Europejskiej. Do samotnego na początku solisty dołączali w każdej zwrotce nowi śpiewacy oraz instrumentaliści. W ostatniej - grały już pianino, dzwonki, flety, gitara, klarnet, trąbka i afrykański bęben. Szkoła zamieniła się w wielką orkiestrę. A wszystko po to, by uświadomić dzieciom jak ważne jest bycie razem i jak potrzebna jest różnorodność. Zachęcamy wszystkich nauczycieli do korzystania ze znakomitej publikacji „Tuż pod moim nosem” i życzymy wielu wzruszeń, wszystkim tym, którzy ją przeczytają.