Comenius EUniting Voices info

Aktualności w projekcie
Od września 2013 roku nasza szkoła bierze udział w projekcie programu Comenius EUniting Voices. W ciągu najbliższych dwóch lat będziemy współpracować ze szkołami z Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Turcji, Bułgarii i Rumunii.
Celem projektu jest pokazanie uczniom, że wszyscy jesteśmy tacy sami, chociaż pochodzimy z różnych krajów.
Comenius w Rumunii
W dniach od 6 do 10 października 2014 roku odbyło się kolejne spotkanie projektu Comenius. Tym razem miało ono miejsce w Rumunii, w maleńkiej miejscowości Crivina de Sus, usytuowanej w regionie Transylwania około 130 km od miasta Timishoara.

Nauczyciele i młodzież przybyła na miejsce pozostawała pod ogromnym wrażeniem górskiego, pięknego krajobrazu, czystych potoków, czy też wielu malowniczo położonych bardzo starych drewnianych cerkiewek.

Pierwsze spotkanie zespołu Comeniusa miało charakter sportowy. Na boisku u podnóża góry słynnej z bajecznego wodospadu, uczniowie mieli okazję integracji w wielu sportowych zabawach, ale także pomocy we wspólnie przygotowywanym obfitym posiłku. Aktywność zakończył spacer do wcześniej wspomnianego wodospadu.

Na kolejnym spotkaniu zespołu Comeniusa nauczyciele dokonali podsumowania prowadzonych wcześniej działań, ale i ustalili terminarz działań związanych z nagraniem wspólnej piosenki United Voices, przygotowania działań związanych z prezentacją ważnych postaci z każdego kraju, mających wpływ na losy i dzieje całej społeczności europejskiej. Został również uzgodniony terminarz przyszłorocznych spotkań w Turcji i Wielkiej Brytanii.

W tym czasie uczniowie odbywali warsztaty pod opieką nauczycieli ze szkoły w Crivina de Sus. Kulminacyjnym spotkaniem był koncert przygotowany przez uczniów szkoły w Crivina de Sus. Dzieci młodsze przygotowały piosenki w języku angielskim, natomiast grupa starsza przedstawiła urzekający cykl regionalnych tańców ludowych, przy żywej muzyce.

Niesamowite wrażenie zrobiły regionalne stroje ludowe i autentyczność wykonania. Podczas pobytu w Rumunii mieliśmy okazję zwiedzić kilka zabytkowych, średniowiecznych cerkwi prawosławnych, oraz zamek w Hunedoara, gdzie wieziony był słynny hrabia Dracula, oraz obronną cytadelę w Deva.

Zarówno młodzież szkolna jak i nauczyciele pozostawali pod ogromnym wrażeniem gościnności i serdeczności naszych gospodarzy. Rumuńska młodzież z urzekającą prostota i otwartością odnosiła się do swoich rówieśników z całej Europy, pozostawiając w nas przekonanie, że nie dotknęła ich jeszcze choroba cywilizacji zachodnioeuropejskiej i plaga samolubstwa. Pobyt w Rumunii był niezwykłym, ważnym i urzekającym punktem na mapie spotkań projektu United Voices

W dniach od 13-17 października 2013 roku odbyła się pierwsza wizyta w ramach projektu EUniting Voices na Sycylii. W wymianie wzięli udział uczniowie kl.VI b: Aleksandra Wójcik, Marta Kościelecka oraz Kacper Hałaczkiewicz, którym towarzyszyła pani dyrektor Małgorzata Darocha, pani Renata Szmajdzińska oraz pani Kinga Dureczek.

Zapraszamy do galerii zdjęć z pobytu naszych uczniów i nauczycieli na Sycylii

Podczas wizyty dzieci przebywały u rodzin naszego włoskiego partnera. Wizyta okazała się bardzo owocna, zostały przedyskutowane i zaplanowane najbliższe zadania i czynności. Ponadto dzieci i nauczyciele z poszczególnych krajów zawiązali przyjaźnie, co jest bezcenne. Podróż okazała się być niezwykle kształcąca, poznaliśmy włoskie zwyczaje, styl życia a przede wszystkim zobaczyliśmy jak wiele mamy wszyscy wspólnego, pomimo, że nie mieszkamy w jednym kraju.

Spotkanie szkół partnerskich projektu w naszej szkole
Od 22 do 25 listopada 2013r.trwała w Szkole Podstawowej nr 1 w Częstochowie wizyta nauczycieli i uczniów z ośmiu europejskich państw. Od września bieżącego roku Jedynka, w ramach programu Comenius, realizuje międzynarodowy projekt pod hasłem - „Unia Europejska "Zjednoczone głosy.”

Zapraszamy do galerii zdjęć z uroczystości spotkania szkół projektu Comenius

Głównym celem wspomnianego projektu jest organizowanie wspólnych działań na rzecz wzajemnego poznawania tradycji i kultur państw biorących udział w projekcie-Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Francji, Rumunii, Niemiec, Turcji, Włoch, Hiszpanii i Polski.

Nauczyciele i dzieci kontaktują się drogą internetową i wyjeżdżają na tzw. międzyszkolne wymiany. Uczniowie z SP 1 byli już na wyjeździe we Włoszech na Sycylii. Spotkanie w Częstochowie było niezwykle udane. Goście zwiedzili Jasną Górę, Wieliczkę i Kraków.

Punktem kulminacyjnym wizyty była uroczystość zorganizowana w szkole. Wzięła w niej udział duża część społeczności szkoły - uczniowie, rodzice, nauczyciele, goście oraz przedstawiciele władz miasta – razem około stu osób. Uczniowie przygotowali program artystyczny, w którym przybliżyli gościom swoją szkołę.

Wykonano pantomimę, chór śpiewał międzynarodowe przeboje, zaprezentowano też układy taneczne i akrobatyczne. Dzieci uczyły się nawzajem różnych zabaw popularnych w ich krajach.

Najsmutniejsze było pożegnanie - łzy nowych przyjaciół lały się strumieniami. Na szczęście niebawem – w lutym- kolejne spotkanie. Tym razem w Barcelonie.

Zwycięzcą najlepszego projektu loga - Comenius w naszej szkole "Zjednoczone Głosy" została praca Aleksandry Wójcik z klasy 6b. Drugie miejsce zajęła propozycja Zofii Orłowskiej. Gratulujemy!