Sztuka i Ziemia

Był to innowacyjny projekt z zakresu edukacji globalnej „Sztuka i Ziemia”, realizowany z Włochami i Chorwacją, którego polskim koordynatorem jest Miejskie Przedszkole nr 38 z panią dyrektor Haliną Bednarczyk na czele oraz Urząd Miasta  Częstochowy.  W sumie zaangażowanych w program było10 placówek z terenu miasta. Projekt finansowany był ze środków unijnych, a jego głównym celem była realizacja jednego z celów milenijnych - walki z głodem i ubóstwem.
Na czym polega jego innowacyjność?  - Jest to program, który ma uwrażliwić dzieci na potrzeby innych. Będziemy pomagać Afryce, a konkretnie jednemu państwu - Burkina Faso. Wiele afrykańskich państw ma  duży problem z dostępem do wody, więc pomożemy Stowarzyszeniu Kobiet z Burkina Faso wybudować studnię.
Chcemy pokazać dzieciom Afrykę  zróżnicowaną i piękną. Zaprezentować klimat, faunę, florę, zwyczaje, stroje, religie, ale i ukazać problemy z którymi borykają się afrykańskie dzieci. A wszystko  po to, aby poprzez ukazanie problemów innych, uzmysłowić dzieciom jak wiele mają, jak  ich marzenia  różnią się  od marzeń afrykańskich rówieśników i ile radości można czerpać z pomagania innym. Tam często wystarczy dostęp do wody i żywności, dostęp do edukacji,  mama i tata w domu, żeby dziecko miało wszystko, czego pragnie.
Z dużą radością rozpoczynamy realizację tego  projektu, do końca czerwca zrealizujemy 60 godzin zajęć pozalekcyjnych poświęconych Afryce. Bal karnawałowy w afrykańskim stylu był oficjalnym rozpoczęciem działań.  W marcu odwiedzi nas włoski artysta, który przeprowadzi warsztaty plastyczne. Dzieci będą ozdabiać butelki, które  zostaną sprzedane podczas imprezy zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka. Dochód  przekażemy na budowę studni w Burkina Faso. A w przyszłym roku odwiedzą nas goście z Afryki. Zarówno dla uczniów jak i dla  nas będzie to na pewno wspaniałe doświadczenie
- powiedziała dyrektor SP nr 1 Małgorzata Darocha.

Wizyta gości z Afryki

W październiku i w grudniu 2011 r. do naszej szkoły przyjechali goście z Burkina Faso. Pokazali nam zdjęcia, na których widzieliśmy tańczące dzieci w pięknych afrykańskich strojach, afrykańską wioskę i szkołę. Z zaciekawieniem obejrzeliśmy prezentację o życiu w Burkina Faso. Przygotowaliśmy również powitalne występy w stylu afrykańskim oraz zaprezentowaliśmy projekty najciekawszych butelek z naszej aukcji. Podczas spotkania panowała wspaniała atmosfera. Gościliśmy również rodzinę z Afryki, mieszkającą obecnie w Krakowie, która wprowadziła nas w ciekawy świat afrykańskich instrumentów muzycznych. Razem stworzyliśmy wspaniałą orkiestrę i nauczyliśmy się tańca w prawdziwie afrykańskich rytmach.

Zapraszamy do naszej galerii zdjęć!

Przedstawiamy adoptowane przez naszą szkołę dzieci z Afryki.

W projekcie „Sztuka i Ziemia” uczestniczyły również dzieci ze świetlicy szkolnej. W trakcie zajęć pod kierunkiem p. R. Szmajdzińskiej uczniowie mogli zapoznać się życiem mieszkańców afrykańskiej wioski, porównać swoje warunki i potrzeby z losem dzieci w Afryce. Takie porównanie sprawiło, że dzieci bardziej doceniły to, co mają i potrafiły współczuć tym, których życie jest trudniejsze przez brak wody i pożywienia. Uczestnicy zajęć postanowili przygotować makietę przedstawiającą afrykańską wioskę a efekty ich pracy można oglądać na zdjęciach.