50 lat SP nr 1 w Częstochowie, nadanie imienia "Zdobywców Przestworzy"

26.10.2012 r. Szkoła Podstawowa nr 1 w Częstochowie obchodziła jubileusz 50-lecia istnienia oraz uroczystość oficjalnego nadania szkole im. „Zdobywców Przestworzy”. Na spotkanie przybyło wielu znakomitych gości-ludzi związanych z oświatą, zasłużonych lotników, artystów, absolwentów szkoły. Zapraszamy do galerii zdjęć z uroczystości nadania imienia Zdobywców Przestworzy

Film z obchodów 50-lecia naszej szkoły

Znaleźli się wśród nich m.in. Przemysław Koperski-Z-ca Prezydenta Miasta Częstochowy, Zdzisław Wolski - Przewodniczący Rady Miasta, Renata Dziura - Z-ca Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty, Agnieszka Banasik-inspektor w imieniu Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Ksiądz Proboszcz Parafii Św. Jadwigi Królowej - Jan Niezgoda, Grażyna Rygał - Dziekan Wydziału Pedagogicznego Akademii J. Długosza wraz z pracownikami, Grzegorz Papalski - Z-ca Dyrektora SOD, Grażyna Kawecka-Karaś - Dyrektor WOM Częstochowa, Dorota Kaczmarek-Przewodnicząca Sekcji Oświaty i Wychowania Solidarności, Włodzimierz Skalik - Prezes Aeroklubu Polskiego, mjr Krzysztof Bień w imieniu Dowódcy 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego, Andrzej Tajchman - Prezes Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Marian Kaziród - wielokrotny Mistrz Świata w Modelarstwie Lotniczym, Janusz Darocha - wielokrotny Mistrz Świata w Lataniu Precyzyjnym i Rajdowo-Nawigacyjnym, Ryszard Michalski-Szef Szkolenia Aeroklubu Polskiego, Maciej Białek-sędzia samolotowy, Jacek Bogatko-Dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego, Roman Mucha - modelarz Aeroklubu Częstochowskiego, Jolanta Sacharczuk - Dyrektor Technicznych Zakładów Naukowych, Jadwiga Sipa - Dyrektor IV LO im. H. Sienkiewicza, Dariusz Humaj - Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego, Dorota Sikora - Dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno -Pedagogicznych wraz z pracownikami, Kazimierz Siciak - Przewodniczący Zarządu Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego w Częstochowie, Halina Kowasz - Kierownik Filii Biblioteki Miejskiej. Ponadto 19 dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli oraz 45 emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły na czele z byłymi dyrektorami SP nr 1 –Janiną Jastrzębską i Genowefą Płócienniczak.

Imię „Zdobywców Przestworzy” połączyło tych, którym bliskie są dziecięce, ale i „dorosłe” marzenia o lataniu, realizowaniu swoich pasji, współpracy dla wspólnego dobra. Podczas uroczystości zaprezentowano rys historyczny szkoły. Najważniejsze wydarzenia upamiętniono i wyświetlono w prezentacji multimedialnej. Dyrektor szkoły Małgorzata Darocha przedstawiła uzasadnienie wyboru imienia, w którym czytamy m.in. „Szkoła Podstawowa nr 1 jest szkołą niezwykle aktywną, w której rozbudza się marzenia i ambicje w dziedzinach naukowych, artystycznych, i sportowych. Nasi uczniowie mają możliwość wszechstronnego rozwoju na bardzo wysokim poziomie. ,,Zdobywanie przestworzy” to dla nas: osiąganie sukcesów, wyznaczanie sobie ambitnych zadań, otwarcie na świat, rozbudzanie marzeń, aktywność, innowacyjność, nowoczesność. Wybrane imię daje nam możliwość szerokiej, twórczej interpretacji i będzie źródłem inspiracji różnego typu działań (akademii, występów artystycznych, projektów, warsztatów) dla nauczycieli różnych przedmiotów.

Imię ,,Zdobywców Przestworzy” skłania do myślenia optymistycznego, dodaje uczniom poczucia pewności, wiary w siebie i możliwości osiągania niedoścignionego. Wzorce osobowe wybitnych naukowców i symboli kultury, począwszy od mitologicznego Ikara przez Leonarda da Vinci, braci Wright do współczesnych kosmonautów, pilotów, sportowców lotniczych, konstruktorów, pasjonatów lotnictwa uważamy za niezwykle porywające i rozbudzające wyobraźnię. Uważamy, że imię naszej szkoły jest zgodne z panującą w niej atmosferą i ją współtworzy.” Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie uchwały Rady Miasta w sprawie nadania szkole imienia oraz prezentacja multimedialna „Zdobywcy przestworzy”- przygotowana specjalnie dla szkoły przez jednego z najwybitniejszych fotografów lotniczych świata- pana Mariusza Adamskiego. Przedstawiała historię ludzkich marzeń o lataniu od mitologicznego Dedala i Ikara po współczesnych zdobywców kosmosu. W dniu pięćdziesięciolecia „Jedynki” zaprezentowano także odnowiony sztandar szkoły, na którym znalazły się słowa przypominające o najważniejszych idach placówki: „ Ojczyzna. Nauka. Praca. Marzenia.”

Dla uhonorowania osiągnięć polskiego lotnictwa odśpiewano hymn lotników polskich. Serdeczne słowa pod adresem szkoły padły z ust przedstawicieli władz miasta: pana Przemysława Koperskiego Zastępcy Prezydenta Miasta Częstochowy, pana Zdzisława Wolskiego-Przewodniczącego Rady Miasta, przedstawicieli organów oświatowych: pana Grzegorza Papalskiego, pani Doroty Kaczmarek-przedstawicielki NSZZ „Solidarność” oraz pana Włodzimierza Skalika prezesa Areoklubu Polskiego. Wszyscy gratulowali szkole dotychczasowych osiągnięć i życzyli sukcesów w przyszłości. Szkoła otrzymała również wiele listów gratulacyjnych w tym list od gen. Mirosława Hermaszewskiego - pierwszego polskiego kosmonauty. Po części oficjalnej, na symbolicznej scenie, prezentowali się uczniowie „Jedynki”, którzy z wielkim zaangażowaniem tańczyli i wyśpiewywali piosenkę o marzeniach, stawianiu sobie wymagań, odwadze w dążeniu do celu. Główną bohaterką inscenizacji było pełne ciekawości i pozytywnego niepokoju dziecko, śniące o wspaniałej przyszłości, podglądające naturę, szukające mądrości. Na początku nieśmiałe, w finałowej scenie, która wzbudziła wielki entuzjazm wśród publiczności, wzniosło się na skrzydłach. Przypięli je sami dyrektorzy szkoły, oni także podnieśli dziewczynkę na rękach do góry. Dzięki temu zakończenie akademii zyskało symboliczny wydźwięk. Największą niespodzianką występów były popisy akrobatyczne. Szkolne gimnastyczki, na tle nastrojowej muzyki, wykonały imponujący układ na linach, podczas którego wdzięcznie unosiły się w powietrzu.

Na koniec spotkania odsłonięto tablicę upamiętniającą nadanie szkole imienia oraz nowy symbol SP nr 1 w Częstochowie im. „Zdobywców Przestworzy”- rzeźbę przedstawiającą uniesione skrzydła autorstwa Krzysztofa Szumlasa - rodzica jednego z uczniów. W dniu pięćdziesięciolecia posadzono również na tarasie szkoły 2 dęby, których sadzonki uczniowie wyhodowali samodzielnie specjalnie na tę uroczystość. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem połączonym ze wspomnieniowym przeglądem zdjęć oraz kronik szkoły. Jubileuszowi i nadaniu szkole imienia towarzyszyła wystawa „Sukcesy polskiego lotnictwa sportowego – od Żwirki i Wigury do współczesności” udostępniona przez Aeroklub Polski. Największą atrakcją wystawy były najcenniejsze trofea polskiego sportu lotniczego, takie jak: Puchar Żwirki i Wigury z roku 1932, Przechodni Puchar Gordona Bennetta, który w roku 1935 został przyznany na własność Polsce, po trzykrotnym zwycięstwie Polaków w Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych, Dwa Puchary z Szybowcowych Mistrzostw Świata, rozgrywanych w Argentynie w roku 1963, gdzie Edward Makula i Edward Popiel zajęli I i II miejsce oraz Przechodni Drużynowy Puchar Mistrzostw Świata makiet latających na uwięzi – klasa F4B, który trafił na stałe do Polski w roku 2010. Społeczność szkoły z wielkim entuzjazmem przyjęła nowe imię. W propagowanie idei „realizowania marzeń” zaangażowali się wszyscy. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli pisali wiersze, opowiadania i malowali prace plastyczne w sposób dosłowny i metaforyczny interpretując motyw latania. Najciekawsze obrazy i teksty zostały wydane w pokonkursowym tomiku „Nie tylko Dedal i Ikar… Zdobywamy Przestworza”. Sprawił on ogromną radość młodym autorom, którzy mogą pochwalić się pierwszą własną publikacją. Konkurs przeprowadzono pod honorowym patronatem Aeroklubu Polskiego. Wręczenie cennych nagród miało miejsce podczas akademii. Ponadto dzieci z własnej inicjatywy projektowały i konstruowały modele maszyn latających. Wykonywały także prace w technice origami i opracowywały prezentacje multimedialne. Ogromną pomocą było wsparcie ze strony rodziców. Dzięki ich pracy w holu głównym szkoły zawisł zabawny blaszany samolot, pilotowany przez sympatycznego misia-maskotkę, którą dzieci od razu polubiły. Rodzice pomagali w szyciu strojów, dekoracji stołów i szkoły, piekli ciasta oraz wielopiętrowy tort ozdobiony motywami lotniczymi. Dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu udało się stworzyć prawdziwie rodzinną atmosferę. Podczas przygotowań i przebiegu uroczystości okazało się że „Jedynka” ma wielu bezinteresownych przyjaciół.

Zapraszamy do zapoznania się z pracami uczniów naszej szkoły dotyczącymi nowego patrona naszej szkoły pt."Nie tylko Dedal i Ikar..."

Informacje na temat nadania imienia naszej szkole w TV OrionKim są dla nas Zdobywcy Przestworzy??? (autor: Mariusz Adamski)

Film z obchodów 50-lecia naszej szkoły