Final Show Comeniusa 2009-2011

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE PROJEKTU COMENIUS - FACING POLUTTION TOGETHER

Finałowe widowisko artystyczne, kończące realizację międzynarodowego projektu Comenius miało miejsce 20 maja 2011r. na scenie Klubu „Politechnik”. Uczestniczyli w nim zaproszeni goście: dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie ze szkół partnerskich - francuskiego Rouen i tureckiego Burdur. Uroczystość uświetnili swą obecnością przedstawiciele władz oświatowych i środowiska lokalnego. Celem spotkania było podsumowanie dwuletniej współpracy  w zakresie edukacji ekologicznej.
Pierwszą część Final Show wypełniły prezentacje wspólnych działań zrealizowanych w projekcie, po czym rozpoczęła się część artystyczna, w której wystąpiło blisko 90 uczniów naszej szkoły. Prezentowane były piosenki, układy taneczne oraz krótkie recytacje obrazujące piękno i potęgę natury. Ruch sceniczny odbywał się na tle dekoracji, przedstawiającej potężne drzewo-symbol odwiecznej siły przyrody. Występ zakończył się akrobatycznym popisem z motywem flag narodowych krajów partnerskich. Publiczność nagrodziła młodych artystów gromkimi brawami. Zarówno dla widzów jak i występujących uczniów finał projektu „Facing Pollution Together” był niezapomnianym przeżyciem.

Zapraszamy do galerii zdjęć z uroczystości w Klubie Politechnik

Zapraszamy do bazy danych zrealizowanych projektów edukacyjnych Comeniusa

Podsumowanie projektu

Ekologia od lat wyróżniała naszą szkołę i stała sie tematem wielostronnego projektu szkół realizowanego w ramach programu Comenius. Uczestniczące w projekcie szkoły: Sainte Marie Collage z Rouen we Francji, z Burdur w Turcji oraz Szkołę Podstawową Nr 1 z Częstochowy połączyło zamiłowanie do przyrody, troska o jej przyszłość oraz chęć wspólnego przeciwdziałania niepożądanym skutkom działalności człowieka. Staraliśmy się podejmować temat ekologii na różnych zajęciach lekcyjnych, realizując liczne zadania projektu, m.in. projektowanie loga lub plakatu, pisanie wierszy i opowiadań, organizowanie apeli, marszów, czy debat, badanie czystości wód, wyjazdy do oczyszczalni ścieków lub na wysypisko śmieci. Zorganizowaliśmy również naukową wycieczkę do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie na interaktywną wystawę „Nasza planeta Ziemia”, czy wyjazdy na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Uczniowie zbierali makulaturę, baterie, plastikowe nakrętki, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, czy karmę dla zwierząt ze schroniska. Swoje doświadczenia opisywali i dokumentowali w gazetce szkolnej „ABC Jedynki” oraz w formie elektronicznej na internetowej stronie projektu. W sumie zrealizowaliśmy ponad 50 działań, wiele z nich to zadania dodatkowe. To wyjątkowy projekt, mimo, że ekologia jest dość popularnym tematem, to jednak to co nas wyróżnia to liczba mobilności. Zrealizowaliśmy aż 44 mobilności, co można uznać za swoisty rekord, ponieważ umowa zobowiązywała nas do realizacji 12. To również pierwsza tak liczna mobilność - wyjazd 22 uczniów do Francji oraz pierwsza tak liczna rewizyta uczniów- gości w naszej szkole - przyjazd 28 uczniów z Francji i Turcji. To wreszcie szansa na otwartość, integrację, i nowe doświadczenia, którym mimo tak wielu różnic przyświecał wspólny cel „Razem naprzeciw zanieczyszczeniom”.

Program Tygodnia Comeniusa 19-26 maja 2011r. w Częstochowie

1. Sadzenie drzew na szkolnym dziedzińcu.
2. Final Show - uroczyste podsumowanie projektu.
3. Spacer po Częstochowie.
4. Eco-festyn - impreza integrująca uczestników projektu.
5. Wycieczka do Wieliczki i Krakowa.
6. Wizyta w Urzędzie Miasta.
7. Wycieczka na Jurę Krakowsko-Częstochowską.
8. Eco-taniec – wspólna nauka tańca i śpiewu.
9. Zwiedzanie oczyszczalni ścieków "Warta".
10. Wywiad w TV Orion.

Festyn rodzinny w międzynarodowym towarzystwie

Tegoroczne spotkanie uczniów, rodziców, nauczycieli i absolwentów „Jedynki” było wyjątkowe! Do wspólnej zabawy dołączyli się bowiem nasi przyjaciele z Francji i Turcji. Festyn miał charakter międzynarodowy. Rozmowy na szkolnym boisku toczyły się w  czterech językach-angielskim, francuskim, tureckim i oczywiście polskim. Nie brakowało też uniwersalnego migowego! Na scenie przy szkolnym boisku zaprezentowało się kilkudziesięciu uczniów – finalistów szkolnych konkursów „You can dance” oraz „Mam talent”.  Były to występy wokalne, taneczne,  scenki pantomimiczne i kabaretowe. Zorganizowano też zbiorowe zabawy i rozegrano emocjonujący mecz: nauczyciele kontra rodzice w piłkę nożną.  Reprezentację nauczycieli wzmocnił koordynator projektu Comenius pan Herve Marailhac oraz inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy. Mecz wygrali nauczyciele. Jak co roku można było spróbować regionalnych specjałów - kiełbasek z rożna, pysznej kapusty, żurku i wspaniałych ciast upieczonych przez rodziców uczniów. Dzieci mogły wyskakać się na dmuchawcach i nasycić najsłodszą na świecie watą cukrową. Spotkanie zakończyło się losowaniem nagród. Wszyscy żałowali, że festyn skończył się tak szybko.
 

Zapraszamy do galerii zdjęć z festynu szkolnego
Wycieczka na Jurę Krakowsko-Częstochowską

Wycieczka Złoty Potok–Bobolice odbyła się 23 maja. Spacerując szlakami rezerwatu Parkowe mogliśmy podziwiać majestatyczny las o przebogatym drzewostanie, którego dopełnieniem są wapienne skały oraz źródła rzeki Wiercicy. Wypełnianie zadań w tak wyjątkowej scenerii nie sprawiło nam żadnego kłopotu mimo, że należało porozumieć się w kilku językach. Kolejnym etapem naszej wędrówki były ruiny zamku w Mirowie, skąd szlakiem Skał Mirowskich przeszliśmy do Bobolic. Bobolicki zamek sprawiał wrażenie bajkowego i niedostępnego miejsca, któremu tajemniczości nadawał otaczający go las sosnowy. Mamy nadzieję, że wycieczka podobała się naszym przyjaciołom z Francji i Turcji i że jeszcze kiedyś będziemy mogli wspólnie wędrować szlakami Wyżyny Krakowsko– Częstochowskiej.

Zapraszamy do galerii zdjęć z wycieczki na Jurę

Wycieczka do Krakowa i Wieliczki

Wspólnie z naszymi gośćmi  byliśmy na wycieczce autokarowej w kopalni soli "Wieliczka" oraz zwiedzaliśmy najpiękniejsze miejsca w Krakowie. Wizyta w kopalni z przewodnikiem była bardzo ciekawa, dostarczyła wielu wrażeń, zwłaszcza zjazd windą w głąb kopalni. Zwiedziliśmy najpiękniejsze sale, poznaliśmy historię wydobywania soli kamiennej, wysłuchaliśmy legend o kopalni oraz zjedliśmy obiad w restauracji Wieliczki pod ziemią. Był też czas na zakup pamiątek i oczywiście wspólne zdjęcia. Wizyta w Krakowie nie była zbyt długa, ponieważ zwiedzanie Wieliczki zajęło nam znaczną część wycieczki. Spacerowaliśmy po krakowskim Rynku, byliśmy w Sukiennicach i w Kościele Mariackim. Nie obyło się też bez wizyty na Zamku Wawel i w smoczej jamie. Wróciliśmy zadowoleni, zintegrowani z Francuzami i Turkami i będziemy na długo pamiętać nasz wspólny wyjazd. Zapraszamy do obejrzenia pamiątkowych fotografii.

Zapraszamy do galerii zdjęć z wycieczki do Krakowa i Wieliczki

Relacje o naszym projekcje w lokalnych mediach TV Orion


Wizyta uczniów i nauczycieli we Francji


Nasze wspomnienia